Ocelové haly - výstavba, cenník, referencie
>>Hala MINIB po rokoch
Hala MINIB po rokoch 2017-09-19T12:19:25+00:00

Jedna z prvých realizovaných hál LLENTAB

projekt č. 8358 MINIB

Jedným z našich prvých klientov bola spoločnosť  MINIB s.r.o., ktorá dnes už ako akciová spoločnosť patrí k významným výrobcom konvektorov nielen v Českej republike. Mali sme možnosť porozprávať sa s s Ing. Liborem Šichem, riaditeľom pre strategický rozvoj spoločnosti.

 • Ako vlastne spoločnosť MINIB, s.r.o. vznikla? A aké bolo pôvodné predsavzatie zakladateľov?

Spoločnosť MINIB, s.r.o. bola založená začiatkom roku 1999 ako čisto česká súkromná firma. Jej zakladateľ Ing. Miloš Novák se tak pustil do realizácie svojho podnikateľského zámeru – výroby a predaja vykurovacích konvektorov. K tomuto nápadu ho primäla skúsenosť z Kanady a k nej pridal vlastné znalosti a profesné skúsenosti z odboru tepelnej techniky, vsadil na kvalitnú prácu a firma bola na svete. Pre novo vznikajúcu komerčné či administratívne objekty je konvektor prakticky jedinou alternatívou k radiátorom, pretože konvektory nenarušujú pohľad cez presklenú fasádu. Dobrá skúsenosť s konvektormi  potom priviedla architektov k využitiu tohoto spôsobu vykurovania v mnoho ďalších typoch objetktov , či sa jedná o bytové domy, historické objekty, banky, hotely, kultúrne a športové centrá, rodinné domy, nebo ďalšie priestory.

 • Rok výstavby: 2001

 • Miesto výstavby: Býkev u Mělníka

 • Typ haly: administratívna a skladová

 • Zastavaná plocha: 879 m2

 • Strecha: sedlová so sklonom 7°

 • Izolácie: áno

 

Ing. Libor Šich, ředitel pro strategický rozvoj Minib s.r.o.

Ing. Libor Šich

 • Kde vo Vašich začiatkoch spoločnosť hľadala odbyt? Čo považujete za kľúčové momenty v rozvoji spoločnosti?

Firma pochopiteľne hľadala odbyt najmä na českom trhu a vďaka stavebnému boomu okolo prelomu storočí sa jej podarilo získať na trhu dobrú pozíciu. Nasledovalo niekoľko zahraničných projektov a teraz je spoločnosť MINIB, a.s. aktívna v 30 zemiach sveta. Kľúčovým momentom bol nepochybne prvotný podnikateľský zámer a odvaha k jeho realizácii. Pri tejto otázke je však treba zmieniť i tragickú udalosť v histórii firmy.  Koncom roku 2007 zahynul pri havárii malého lietadla zakladateľ firmy Miloš Novák s manželkou. Vďaka úsiliu a odhodlaniu pozostalých a zamestnancov sa túto smutnú udalosť podarilo prekonať a rozvíjať firmu ďalej.

 • Kedy vyvstala prvý raz potreba rozšíriť  výrobné a skladové kapacity? Pred 15 rokmi neboli montované oceľové haly v Čechách až toľko rozšírené. Prečo ste sa rozhodli pre túto technológiu?

V prípade MINIBu sa nejednalo ani tak o rozšírenie, ako skôr o samotný rozjazd novovzniknutej výroby. Táto potreba sa datuje do roku 1999. Ťažko hodnotiť dôvody, ktoré viedli dnes už nežijúceho majiteľa firmy k takému rozhodnutiu. S najväčšou pravdepodobnosťou to bolo určité podnikateľské súznenie, že sa rozhodol pre firmu, ktorá podobne ako on práve rozbiehala nové technológie na českom trhu.

Nájdete minimálne 5 rozdielov na fotografiách, medzi ktorými je rozdiel 15 rokov? Pre odkrytie fotografií použite posuvník.

 • Dokážete odpovedať, prečo si Ing. Novák vybral práve LLENTAB? A ako bol vtedy spokojný s realizáciou?

Tí, ktorí Ing. Nováka poznali,môžu potvrdiť, že nároky, ktoré kládol na svojich zamestnancov, mal i voči svojim dodávateľom a dokázal ich úsilie spravodlivo ohodnotiť. LLENTAB celkom určite musel predložiť cenovo rozumnú ponuku doplnenú férovým jednaním a primeranými podmienkami. Ostatní uchádzači o zákazku boli zrejme horší. Osobne som pri tom nebol, ale keby tu realizáciu sprevádzali nejaké  komplikácie, tak by sa o tom vo firme hovorilo ešte dnes. A to sa určite nedeje.

 • Dnes, po dlhej dobe užívania, iste máte s oceľovou halou LLENTAB bohaté skúsenosti. Mohli by ste je ich prosím porozprávať?

Z pohľadu dnešného trendu energetickej úspornosti stavieb by dnes boli od takejto stavby požadované lepšie parametre, čo je však nedostatok všetkých vtedajších stavieb. Každopádne po konštrukčnej stránke je hala plne vyhovujúca aj dnes.

 • Doporučil by ste svojim známym z podnikateľskej sféry haly spoločnosti LLENTAB?

Asi najvýstižnejšia odpoveď je fakt, že pre plánované rozšírenie výroby LLENTAB opäť oslovíme. Aby som teda odpovedal na otázku, áno doporučil.

Hala MINIB po výstavbě v roce 2001

 

Pohled do haly v době výstavby (2001)

 

Vstup do haly v době výstavby (2001)

 

Bok haly v době výstavby
Hala MINIB po 15 letech od výstavby

 

Pohled do haly po 15ti letech

 

Vstup do haly po 15ti letech

 

Bok haly po 15ti letech

 

 • Došlo v priebehu rokov ku zmene vlastníckej štruktúry?

 V dôsledku smrti zakladateľa prešiel podiel vo firme na členov rodiny a došlo k transformácii spoločnosti zo s.r.o. na a.s.. Aktuálne sú akciové podiely v držbe Ing. Moniky Novákovej a Ing. Renaty Novákovej, ktoré zároveň tvoria predstavenstvo spoločnosti.

 • Aké je súčasné produktové portfólio? Ktoré sú kľúčové trhy, prípadne aký ročný obrat spoločnosť MINIB dosiahla za rok 2015?

MINIB, a.s. vyrába a predáva predovšetkým konvektory a to podlahové, samostatne stojace aj nástenné. V poslednej dobe sa k vykurovacej funkcii pridala u niektorých typov konvektorov aj funkcia chladenia. Viac ako 60 vyrábaných konvektorov možno ďalej modifikovať z hľadiska materiálu, rozmerov a ďalších charakteristík, takže produktové portfólio tvorí niekoľko stoviek rôznych prevedení konvektorov. Obrat spoločnosti sa už mnoho rokov pohybuje v rozmedzí  100 – 200 mil. Kč, pričom viac ako polovica obratu je dosahovaná na zahraničnom trhu.

 • V čom sa výrobky, či služby spoločnosti MINIB líšia od konkurencie? Na čo ste dnes vo vašej spoločnosti najviac pyšní? 

Od počiatku bolo pre spoločnosť MINIB dôležité zameranie na kvalitu materiálov i finálnych výrobkov. V neposlednej rade potom MINIB dokáže veľmi pružne reagovať na špecifické požiadavky zákazníkov a vyrobiť im konvektory doslova na mieru, čo v sériovej výrobe nebýva zrovna pravidlom. MINIB dokáže prispôsobiť svoje výrobky podľa konkrétnych podmienok na príslušnej stavbe a eliminovať tak komplikácie, ktoré by pri rôznych zmenách stavieb inak stavbárom vznikli.  Máme jasný výrobný program, modernú výrobu, významný podiel na trhu, kvalifikované a lojálnych pracovníkov. Vždy je čo zlepšovať, ale sme pyšní, že máme na čom stavať.

 • Aké sú vaše ďalšie plány a ciele pre nasledujúce obdobie? 

Naši vývojoví pracovníci riešia inovácie našich výrobkov a vývoj celkom nových produktov v našom odbore. Detaily pochopiteľne nebudeme prezrádzať, nechajte sa prekvapiť. Inak sú ale naše ciele podobné ako u iných podnikateľov: získanie nových zákazníkov, zníženie nákladov, zvýšenie efektivity výroby. Takže nás nasledujúce obdobie čaká veľa práce a to je vlastne dobre.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme mnoho ďalších úspechov.